CLICK HERE FOR FREE BLOG LAYOUTS, LINK BUTTONS AND MORE! »

23 Mayıs 2012 Çarşamba

Tema Vakfı'ndan Duyuru!Yeryüzünün aldığı yağmur oranı 10 yıllık aralıklarda artar. Bu sene (2012) dünyanın periyodik olarak en çok yağmur alan senelerinden biri olacak, bu sebeple yediğiniz kayısı, şeftali, kiraz, vişne, karpuz, kavun, erik vb. meyvelerin çekirdeklerini lütfen çöpe atmayın, hele çöp poşetlerine ASLA hapsetmeyin. Mümkünse herhangi bir yerde toprağın 10 cm altına gömün. Üzerine de bir bardak su dökün.

Gömme imkânınız yoksa bir poşette bu çekirdekleri biriktirip yanınıza alın (ya da arabanıza koyun). Arsa, tarla, toprak yol kenarı, yamaç gibi toprağı gördüğünüz yerlere bu çekirdeklerinizi savurun, korkmayın bu çevre kirliliği değildir. Aksine çevre için yeni hayattır. Tabiat, hemen o yeni çekirdekleri kucaklar ve besler.

Yapacağınız en kötü hareket çekirdekleri poşetlere hapsetmektir! Bunu yapmayın ve yaptırmayın.

Yapılan çalışmalarda tabiata başıboş atılan ya da dikilen bu çekirdeklerin en az yarısının yeşerip ağaç veya bitki olduğu ispatlanmış. En büyük israflardan birisi; meyve çekirdeklerinin çöpe atılması, memleketimiz adına küçümsenemeyecek büyük bir servet... Daha yeşil bir memleket için, daha temiz hava için, toprak kaymasına mani olmak ve yeni nesillerimize yeşil bir dünya bırakmak için hep birlikte elimizden geldiğince meyve çekirdeği gömelim, savuralım, fırlatalım.

Bu hareket TEMA tarafından başlatıldı ve şuurlu toplum olarak bizlerin desteklerini bekliyor. Tabiata yardım etmek, gelecekte etrafımızı saracak beton ve gökdelenlerden alamayacağımız oksijeni karşılamak için bile bu çekirdeklerden çıkacak ağaçlara ihtiyacımız olacaktır.Herkesin dikkate alacağını umuyorum...

5 yorum:

Bolat dedi ki...

Botanik mirasımızı korumalıyız :)

asabi bakire dedi ki...

meyve çekirdeği biriktirme konusunda annem bir numaradır:)

ne yapmalı dedi ki...

Hoşgeldiniz öncelikle :)
Malesef korumak yerine bol bol yakıp yerine binalar dikiyorlar... Meyve çekirdekleri arttırmaya yarayacaksa denemeye değer diye düşünüyorum :).

ne yapmalı dedi ki...

Ne güzel :). Bu alışkanlığı derhal bende edinicem! :)

Rainbow Gatherer dedi ki...

kesinlikle deneyeceğim bende :)
banada beklerim =)

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...